Kitap Okumak- Nitelikli Çalışmak- Bilhassa Odaklanmak

  Bloğuma Hoş geldiniz!!
  Hemen herkes gibi hayatım boyunca "büyüyünce ne olacaksın?" sorusuna sürekli farklı cevaplar verdim: doktor (puanını öğreninceye kadar), anaokulu öğretmeni (okul öncesi kazandım oraya gelicez), ingilizce öğretmeni, psikolog... 12-13 yaşımdan beri de kendim dahil herkes psikoloji okuyacağımdan emindi. Sonuç olarak Okul Öncesi Öğretmenliği kazandım. Ve memnunum.
  Liseyi açıktan okudum. 4. sınıf zamanında (2017) butik bir dershaneye gittim. Yarı burslu, gelmeme ihtimali neredeyse olmayan psikoloji tercihleri yaptım. Herhangi bir yükseköğrenim programına yerleştirilemediniz yazısını gördüm... Çok ağır geldi. Eylül'e kadar dinlendim; bu arada yapacak aktiviteler aradım çünkü bir seneyi daha sadece çalışarak geçirmek istemedim. Bullet Journal tutmaya başladım. Bilmeyenler için kullanışlı ve renkli bir ajanda tutma yöntemidir BuJo, çeşit ve yöntemlerini ben anlatmayacağım (nereye sorsanız söylerler).
  Kitap okuyan biri olmama rağmen ders çalıştığım ilk yıl neredeyse hiç kitap okumadım. Film, dizi, kitap, gezme... aklınız bitmemiş konular ile kalan zaman arasında kaldığı için gönül rahatlığıyla bunlarla uğraşamıyorsunuz. Ama ikinci yıl ne yaptım?? 6-7 tane çok güzel kitap okudum. Bunlar: okuduğum kitaplar
istanbuls bookish society

  -Bülbülü Öldürmek, Harper Lee,
  -Suç Ve Ceza, Fyodor Mihayloviç Dostoyevski,
  -Hızlı Ve Yavaş Düşünmek, Daniel Kahneman,
  -Incognito Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman,
  -Akış, Prof. Dr. Mihaly Csikszentmihalyi,
  -Pürdikkat, Cal Newport
  -Palto, Gogol

  Hayat üniversite ile başlamaz dedim, dilimi geliştireyim dedim ve hemen her gün 20-30 dk ingilizce (altyazısı ingilizce ya da altyazısız) film dizi izledim (bazen jane eyre'i ingilizcesinden okudum), kelime defteri tuttum. Sporumu düzenli hale getirdim. Zaten Bujo yu araştırırsanız bütün bunları kolaylaştırmaya yönelik olduğunu görürsünüz.

  Deep Work/Pürdikkat

  Youtube da gezinirken deep work yöntemiyle tanıştım. Türkçe'ye pürdikkat olarak çevrilmiş kitabını alıp okudum. Derslerime özellikle zor konulara çok yardımı oldu bu yöntemin. Ben okuyamam derseniz Türkçe altyazılı, özet videosunun linkini şuraya bırakıyorum. Bu pürdikkat yönteminin hem sınavda hem de hayatınızın geri kalanında çok faydalı olabileceğini düşünüyorum. Gece gündüz uzun uzun çalışmayı değil en az sürede en fazla faydayı nasıl sağlayabileceğimize dair tavsiyeler veriyor. Günümüzde dikkatimizi dağıtacak o kadar çok uyarıcı var ki (akıllı telefon bildirimleri, tabelalar, reklamlar vs.), bu yöntem artık bulunması zor bir yetenek olarak kabul ediliyor. Bu tekniğe hayatınızda yer ayırdıktan sonra öğrenemeyeceğiniz pek bir şey kalmıyor geriye.
  Not: Bu yöntem benim gibi kendi kendine öğrenmeyi tercih edenler için daha kullanışlıdır.

  Arkadaş çevresi

  Diyet yapmış, sağlıklı kilo vermiş olanlar bilir. Eğer kalabalık bir arkadaş/akraba grubu ile bir araya gelinmişse sanki her şeyi yemek içmek serbestmiş gibi olur. Ama değil. Yarın tartıya çıkacak olan sensin veyahut sınava girecek olan da sensin. Çoğu durumda her koyun kendi bacağından asılmıyormuş gibi görünür ama bu durumlarda asılıyor. Arkadaşlarınla yiyip içip gezebilirsin ama bunun saatleri ve sınırı olmalı. Alınganlık olur diye de korkmayın aynı durumda siz karşı tarafa tolerans gösteriyorsanız onların da size göstermesini bekleyin, göstermiyorlarsa bu onların problemi olsun sizin değil. Siz kaldırabiliyorsanız onlar da kaldırır. Ailenize de vakit ayırın.
  Ders çalışma gruplarına gelirsek; sizden ileride olanlarla da gerinizde olanlarla da vakit geçirin. Ama çalışma enerjinizi alıp kendi çalışan, size de kendi isteksizliğini bırakan insanlarla çalışmayın. 

  Beslenme

  Beslenme uzmanı değilim. Ama uyandığınız ilk bir saat kahve içmeyin (özellikle anksiyetesi olanlar). Sebebinin yazdığı şu linki bırakıyorum.
  Size naçizane tavsiyem ders çalışmaya başlamadan en az yarım saat kadar önce yemeği kesin. Aç karnına ders çalışmayı da deneyin sabah erken saatlerde. 'Aç karnına ders çalışılmaz' birazcık şehir efsanesidir. Ders çalışırken yanınızda su hariç atıştırmalık bulundurmamaya özen gösterin. Tabii bütün bunlar tarafımca faydasını gördüğüm öneriler, bunlar kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Pürdikkat kitabını okumanız da bu yüzden önemli. Planlarınız kendinize göre olmalı.

  Hedefler-Tercihler

  Sınav sonuçlarım açıklanana (ya da sınava girip çıkana) kadar, ben psikoloji okuyacak, yüksek lisans artı bilumum tüm belgeleri toplayacak, dünyanın kendi kendini iyileştirmesine katkı sağlayacaktım... Ama artık bir okul öncesi öğretmeni adayıyım, ve bu durumdan çok memnunum.        Eşit ağırlık iken sözel tercih yapmama kızanlar olabilir ama ben baştan beri puan türlerine göre öğrenci ayrılmasına karşıyım. Artık matematik dilcilere bile zorunlu hale geldi. Yer yer (hatta çoğu zaman) matematik zor olabilir ama sizi öne fırlatacak olan da mat-geo ikilisidir. 
  Kitap okumak bana paragraf-türkçe sorularından ziyade mat1 sorularında fayda sağladı. Çoğu kişinin aksine bu senenin mat1 sorularını zor bulmadım. Aşırı okuduğunu anlama istiyordu, matematiği iyi olan veya düzenli kitap okuyanlar yapabildi.
  İstediğiniz bölüm için sonuna kadar gidin ama kendinizi de aşırı şartlandırmayın derim. Farklı bölümlere açık olun. Aslında iyi bir meslek için üniversite bile şart olmayabiliyor. Aşçılık için gastronomi bölümünden ziyade kalifiye kurslar daha işinize yarar kazanımlar edindirir. Yazılımın temelini öğrendikten sonra (ben şu sıralar bununla uğraşıyorum) daha ileri seviyeleriyle uğraşabilirsiniz. Ama yine de kendi kendinizi disipline etmeden hiçbiri olmuyor.

  Erken Uyan

  Sabah erken saate uyanmayı bir işkence olarak görmemenizi, hayatınızın bir parçası haline getirmenizi öneririm... Uzun vadede edineceğiniz alışkanlıkların en faydalısı bu olabilir. Tabii uyanınca boş boş etrafa bakmayın, akşamdan belirlediğiniz görevleri yerine getirin. Gececi olarak yaptıklarınızı, sabahın çok erken saatlerinde yapın. Dünya sabah 4'ten sonra güzelleşir.
  Yaşadığımız devir vaktini iyi değerlendirip, üzerinde çalıştığı şeyi iyi pazarlayanların devri.

  Son birkaç öneriden biri olarak da; okuyacağınız kitapları, izleyeceğiniz dizi/filmleri çerezlik tüketmeyin. Derinine inin. Derinine inilemeyecek olanlara zaten yaklaşmayın (ciddi kafa dağıtma ihtiyacı olanlar hariç).
  Tamam bu sonuncusu: Meslek tercihi yapacak ve diğer şeyler için Nur Erdem Özeren'in şu videosunu da izleyin
  Allah'a emanet olunuz
  

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

YÜREĞİNİN SESİ - MİMİ WO SUMASEBA - WHİSPER OF THE HEART 1995

Paulo Coelho - Genel